Bu ifade son kullanma tarihi (SKT) veya son tüketim tarihi (STT) olarak ifade edilir. Bu bir ürünün sağlıklı ve kaliteli bir şekilde en son kullanılabileceği tarihi ifade eder. SKT sonrasında tüketilmesinin ise insan sağlığı için zararlı veya riskli olacağını gösterir.

Skt Kontrolünde Dikkat Edilmesi Gerekenler;

‼️Mağazalara yeni sevk edilen her kolide SKT kontrolü yapılmalıdır. Müşteri depolarından farklı tarihli ürünlerin mağazalara sevk olabilir.‼️

‼️ Mağaza rafları, Stantlar ve Teşhir alanları tanzim edilirken ürünler tüketim tarihlerine göre sıralanmalıdır.

!! İhtiyaca göre kolay satılması için ilgili ürünlere ek konumlandırma destekleri sağlanmalıdır.  

‼️Tarafınızca yapılan kontrollerde tespit edilen ilgili ürünler ile miktarları Univera sistemine kayıt edilmeli ve koli bazında yüksek stoğu olanlarda zaman kaybetmeden SDY bilgisi verilmelidir. 

‼️SKT bildirimi yapılan ürünler takip edilerek  SKT süresi dolmasına yakın raftan alınarak Depo iade alnına alınır. Bu ürünlerin mağaza görevlilerince yeniden rafa alınmaması için ambalaj üzerlerine belirtici işarerler yapılmalıdır. 

‼️Mağaza depolarında yeni sevk edilmiş veya henüz rafa çıkmayan ilgili ürünlerin tespiti olursa mutlaka SDY bilgisi verilmemelidir.

‼️Tavsiye Edilen Son Tüketim Tarihleri öncelikle Tüketicilerimizin Sağlığının korunmasını amaçladığından “MAE Görev Tanımı” kapsamında sorumlu olduğu mağazalarda takip ve kontrol yapmadığı tespit edilen personeler için yasal mevzuat süreçleri uygulanacaktır. 

Satış noktalarında marka ve ürünlerinizin daha çok tercih edilmesine yardımcı olalım.
Satış noktalarında marka ve ürünlerinizin daha çok tercih edilmesine yardımcı olalım.